top of page

PORADNIK LARPOWANIA DLA NOWYCH GRACZY

Cześć! Kiedy zescrollujesz na sam dół, zobaczysz, że krótkie to to nie jest. Ale wiedz, że są to wszystkie podstawowe informacje na temat larpowania. I kiedy już się z nimi oswoisz będziesz mógł śmiało skierować kroki na swojego pierwszego (drugiego, trzeciego?) LARPa. Poradnik wszak ten jest dedykowany osobom, które na larpie nigdy nie były, albo może były, ale dalej nie do końca jarzą klimat  Tych drugich jest na pewno znacznie mniej. Dlaczego piszę ten poradnik? Bo bardzo często dostajemy pytania typu: „Ej, widziałem zdjęcia z tych waszych przebieranek, fajne to… Jak można się do tego dołączyć?” albo „Stary, co to w ogóle jest ten LARP? Jak w to się gra?”. I zamiast za każdym razem opowiadać (a przy opowiadaniu zawsze się o czymś zapomni), to wolimy powiedzieć: „Hej! Mamy fajny poradnik w którym jest wszystko opisane, może rzucisz okiem?”. Dodam jeszcze, że poradnik jest pisany pod graczy LARPów klasycznego świata fantasy, ze względu na świat w którym gra akurat nasza grupa. Ale jeśli przeczyta go ktoś, kto chce grać w innym świecie, to na pewno swojego czasu nie zmarnuje. Cóż, więc zaczynajmy wprowadzając Cię w świat, w którym poznasz nowych ludzi, odkryjesz w sobie uczucia o jakich nie miałeś pojęcia, dowiesz się, do jakich rzeczy jesteś zdolny, a przy tym wszystkim będziesz się świetnie bawił!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spis treści…

 

  1. Podstawowe pojęcia w larpowaniu, czyli mały słowniczek.

  2. Jak wymyślić i przygotować dobrą postać?

  3. Jak przygotować się na LARPa?

  4. Jak dobrze grać?

  5. Opisy profesji.

  6. Przygotowanie stroju.

  7. Przygotowanie broni.

  8. Parę słów na koniec.

 

 

2. Podstawowe pojęcia w larpowaniu

Tak… larpowcy mają to do siebie, że często używają skrótów lub zwrotów znanych tylko im, Ty niebawem staniesz się jednym z nas, więc proszę, poznaj je:

 

LARP – Live Action Role Playing – wiadomo, nazwa zabawy w którą się bawimy.

 

MG, GM (wymowa z polskiego: eM-Gie lub z angielskiego: eM-DŻI) – skrót od Mistrz Gry – czyli osoby która jest twórcą danego LARPa. MG ma władzę absolutną.

 

KP – Karta Postaci – karta która opisuje Twoją postać. Na tej karcie są wszystkie niezbędne informacje o Twojej postaci.

 

HP – z angielskiego Health Point – czyli krótko mówiąc punkt życia. Czasem niektórzy używają polskiego skrótu „PŻ”.

 

Mana – punkty magii – można się spotkać z angielską wymową: Mana Point.

 

Armor – z angielskiego zbroja.

 

Odprawa – czasem nazywane z angielskiego Briefing - zazwyczaj tuż przed LARPem – Mistrz Gry opowiada graczowi o jego postaci (jeśli nie było ustalone to wcześniej).

 

OP – z angielskiego Over Power (ponad mocą) – postacie lub przedmioty potocznie zwane przegiętymi, czyli inaczej mówiąc za silnymi.

 

Quest („kłest”) – zadanie które postać powinna wykonać podczas LARPa.

 

3. Jak wymyślić i przygotować dobrą postać?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwierz mi – fajna postać jest kluczem do dobrej zabawy! Po kolei, od czego zacząć?

 

Najpierw musisz dobrze zapoznać się ze światem w którym toczy się LARP. No bo jakoś nie widzę Jedi machającego mieczem świetlnym na oblężeniu zamku…  Poczytaj o świecie, zobacz jakie panują w nim nastroje, w jakich realiach jest osadzony… Jeśli to zrobisz, to już Twój pierwszy krok do sukcesu!

 

Potem zastanów się… po prostu kim chciałbyś grad! Lubisz robić interesy? Więc może KUPIEC? A może wolisz brać co nie Twoje ZŁODZIEJU? A może marzy Ci się porządna bitka WOJOWNIKU? Czy jednak wolałbyś zgłębiać swą wiedzę na temat czarów i uroków MAGU?

 

Na to pytanie już musisz odpowiedzieć sobie sam. Wyobraź sobie, jaka rola pasowałaby Ci najbardziej! Jeśli nie wiesz jeszcze jakie profesje istnieją, w rozdziale 6 opisałem te najczęściej wybierane.

 

Równolegle musisz wybrać sobie jakąś rasę. Chcesz być CZŁOWIEKIEM? A może ORKIEM? Opis Ras znajduje się na stronie LARPa. Pamiętaj jednak, że granie inną rasą niż człowiek wcale nie jest łatwe. Na pierwszą postać warto wybrać człowieka.

 

No i zdecyduj w jaki masz status społeczny? Jesteś ze wsi? A może mieszkaocem miasta? Czy może jednak urodziłeś się na dworze szlacheckim? Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że każda decyzja będzie miała swoje plusy i minusy. Dla przykładu powiem, że moja ulubiona postać urodziła się na dworze szlacheckim, w samej elicie władzy. Kiedy trochę nabroiła zaczęto ją ścigać. I teraz nie może się nigdzie pokazać bo każdy zna jego twarz, a nagroda za jego głowę jest 10-cio krotnie wyższa, niż za głowy jego kompanów (mimo, że zrobili to samo).

 

Ok, mamy już rasę, profesję i status społeczny!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz warto nadać tej postaci jakąś historię. Tylko błagam, niech nie będzie samotnym wojownikiem szukającym zemsty za śmierć rodziny. Takich postaci zawsze jest na pęczki i są po prostu nudne  Wymyśl dlaczego Twoja postać jest teraz w tym miejscu w którym jest. Co robiła wcześniej? Skąd ma bliznę na ramieniu? Ile ma rodzeństwa? Jakie ma marzenia? Kilka ważnych wydarzeń z jej życia, sukcesów i porażek. Ha, no i oczywiście – jak się nazywa.

 

Teraz wymyśl jeszcze ile ma lat i… gotowe

 

Ok, to by było tak na sucho, a teraz parę rad, żeby to wszystko trzymało się kupy:

 

1. RADA NUMER 1!!! Żeby fajnie grać nie musisz być OP!!! Niektórzy gracze wychodzą z dziwnego założenia: „Hmm, zrobię sobie świetną postać, będę magiem który świetnie też walczy mieczem i w ogóle jest dziedzicem króla i ma wtyki u złodziei i posiada pierścień który może zabijać i (…)” i tak dalej… Nie. To naprawdę tak nie działa. Niedawno grałem na LARPie (pozdrowienia dla Mata z Zardzewiałego Topora) bardzo poboczną postacią, która tak naprawdę na początku nic do fabuły nie wnosiła. Trochę przygotowania, wczucia się w klimat, dobrej gry i bawiłem się chyba najlepiej ze wszystkich! Dobry myśliwy będzie się bawił lepiej niż ślamazarny Super-Wojownik.

 

2. Też ważne – na początku, przez pierwszych parę gier twórz postaci, które są podobne do Ciebie jako gracza. Dlaczego? Bez doświadczenia naprawdę ciężko gra się kogoś innego, niż Ty sam. Uwierz mi, sam przez to przechodziłem

 

Jest to tak zwany efekt nieszczelnego balonika – znaczy to, że gracz wymyśla sobie naprawdę fajną, ale i trudną do zagrania postać. No i potem podczas gry zapomina o cechach charakteru swojej postaci i zachowuje się jak gracz, a nie jak postać.

 

3. Warto, aby Twoja rasa, klasa i status społeczny były spójne. Chodzi o to, że normalnym jest widok CZŁOWIEKA, KOWALA, ZE WSI, a już o wiele mniej normalnym jest widok ORKA, UCZONEGO, ZE SZLACHTY. Wiadomo, wyjątki się zdarzają. Ale tak jak wspomniałem wyżej – wyjątkami gra się trudniej.

.

4. Nie zdziw się kiedy Mistrz Gry powie „Sorry stary, ale Twoja postać jest zbyt przegięta.”. Tak, to może się zdarzyć. Staramy się zachowad zasadę równości na tyle, na ile to możliwe. Zwyczajnie nie możemy dopuścić do gry osoby, która może zabić 10 osób jednym ruchem ręki.

 

5. Pamiętaj przy tworzeniu postaci o tym jak będzie wyglądać. Wymyślając postać zastanów się czy będziesz w stanie przygotować dla niej odpowiedni strój. Ale pamiętaj też o tym, że gracze wzajemnie sobie pomagają i pożyczają stroje.

 

6. Wiedz, że od tego jak przyłożysz się do Karty Postaci, jej historii, zależed będzie w dużej mierze to jak będziesz bawić się na LARPie. Na podstawie Twojej historii Mistrzowie Gry piszą dla Ciebie questy. Im ciekawsza historia tym lepsze questy.

 

7. I pamiętaj – jeśli masz wątpliwości – pytaj Mistrzów Gry! Zawsze Ci doradzą i pomogą stworzyć postać tak, abyś czuł się w niej jak najlepiej!

 

4. Jak przygotować się na larpa?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hmm… Masz już kartę postaci, tak? Wymyśliłeś już kim będziesz, wiesz już jaką masz przeszłość?

 

Ok, to teraz wykorzystajmy to, co stworzyłeś! Kwestia przygotowania jest bardzo względna, ale (!) nie zmienia to faktu, że im lepiej się przygotujesz, tym lepiej się będziesz bawił! Co w ogóle składa się na przygotowanie? Różnie ludzie na to patrzą, ale można wymienić kilka podpunktów:

 

1. Strój

Nie ulega wątpliwości, że strój jest najważniejszym elementem przygotowania się do LARPa. Dlatego też na strój poświęciłem osobny rozdział. Tutaj rozpisywać się więc nie będę.

 

2. Przygotowanie mentalne, psychiczne

O tak… to również jest bardzo ważne. Przede wszystkim dlatego, żeby uniknąć „nieszczelnego balonika” o którym mowa była wcześniej. Im więcej czasu na to poświęcisz tym lepszym aktorem, a przede wszystkim graczem, będziesz! Na czym to polega? Musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań takich jak: Kim jestem? Jaki mam charakter? Do czego dążę? Czego chce moja postać? Jak zachowuję się w stosunku do innych? Czy jestem materialistą? Kiedy odpowiesz już sobie na te pytania łatwiej będzie Ci się wczuć w postać. No i na grze nie będziesz tracił czasu na zastanawianie się „Jak teraz powinna się zachować moja postać?” albo zwyczajnie unikniesz zachowań które zupełnie do Twojej postaci nie pasują.

 

3. Zintegrowanie się z grupą

Czasem bywa tak, że grę zaczynasz w jakiejś określonej grupie, np. w obozie banitów, w wiosce, w straży miejskiej czy może w grupie podróżujących orków. Warto abyście przed grą się poznali, poznali Wasze postaci, ustalili jakie macie cele, skomponowali wspólną historię. To bardzo scala ekipę i pomaga w grze!

 

4. Pomoc Mistrzom Gry

W niektórych aspektach Mistrzowie Gry potrzebują Twojej pomocy. Chodzi tutaj na przykład o zbudowanie czy udekorowanie lokacji, zrobienie jakiś rekwizytów czy wspólnych dla grupy strojów. Taka pomoc oczywiście nie jest wymagana, ale bardzo mile widziana. Dla przykładu pewna ekipa (pozdrawiamy Lublin!  ) grała Strażników Miejskich. I uszyli sobie wszyscy jednakowe stroje! My – Mistrzowie Gry nie mieliśmy na to czasu, a dla nich było to fajne przygotowanie do gry. No i efekt – każdy z graczy wiedział kto jest a kto nie jest w Straży.

 

5. Przypominajki

Warto mieć przy sobie wydrukowaną kartę postaci, najważniejsze informacje o świecie, czy spis Twoich questów. Niektóre rzeczy czasem wylatują z głowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Jak dobrze grać?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parę zasad o tym jak grad aby nie psud zabawy sobie i innym.

 

Zasadą najważniejszą jest…

 

1. NIE BĄDŹ DUPKIEM!!!

Wiadomo, że w LARPach dzieją się rzeczy, które często robimy umownie, czyli „na niby”. Udajemy, że dostaliśmy mieczem, udajemy, że rzucamy czar, udajemy, że płaczemy itd. Gorzej jest kiedy ktoś poczuł uderzenie mieczem i tego nie odgrywa. Albo postacie, które zabijają dla frajdy. Pamiętaj o tym, że inni też przyjechali po to, żeby sobie pograć. Więc zanim zabijesz kogoś zastanów się dwa razy czy na pewno musisz. Bo wtedy ten ktoś traci swoją postać (a może ślęczał nad nią dwa miesiące?) bezpowrotnie. Są też sytuacje, kiedy dowiedziałeś się o czymś przed LARPem (bo Ci np. inny gracz niechcący się wygadał), a Ty używasz świadomie tej informacji podczas gry – to też jest słabe.

 

Czyli inaczej mówiąc – graj FAIR PLAY!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Nie bądź pasywny!

Widziałem nie raz na własne oczy, kiedy komuś mordują żonę a on podchodzi, wzrusza ramionami i idzie dalej. Albo kiedy jakiś pijak obraża zamożnego księcia, a ten puszcza to mimo uszu. Pamiętaj o tym, żeby swoim zachowaniem odwzorowywać zachowanie w realnym świecie. Ktoś Ci zamordował żonę? To szukasz gnoja tak długo, aż go jego własnymi flakami udusisz! Niedaleko karczmy wybuchł pożar? To bierzesz wiadro i gasisz! No, chyba, że to Ty podpaliłeś…

 

Pasywnośd jest… słaba.

 

3. Daj grać innym

Niekiedy są sytuacje kiedy inny gracz ma swoje „pięć minut”. Ktoś stoi na stole w karczmie i właśnie wygłasza mowę rodem z Władcy Pierścieni? Daj mu dokończyć. Komuś powiesili syna, a ten płacze i szlocha pod szubienicą? Nie przerywaj mu, niech gra. Ktoś poszedł w bój z potworem z którym, nikt nie miał odwagi walczyć? Nie rzucaj tekstów, że bije się jak baba.

Takie epickie sceny są dla niektórych kwintesencją larpowania. Kiedy komuś taką scenę psujesz chamskim tekstem, to jest to po prostu przykre. A i drażnisz przez to innych graczy.

 

4. Szanuj pracę Mistrza Gry

Nie, nie masz się kłaniać w pas. Chodzi o to, że czasem MGowie się zwyczajnie pomylą. Zdarza się tak, że czasem pójdzie coś nie tak, a Mistrz Gry o tym nie wie. Na pewnym larpie moim i siostry głównym questem było znalezienie Złotej Fiolki. Chyba wszyscy tę fiolkę chcieli mieć. A była ona zawieszona na szyi gigantycznego potwora. Kiedy Mistrzowie Gry gdzieś na chwilę położyli tegoż potwora jeden z graczy (ZUPEŁNIE NIEŚWIADOMIE!) zobaczył potwora, podszedł i zabrał mu fiolkę. Wiedział, że jej szukamy dlatego nam ją przyniósł. Jako postać cholernie się ucieszyłem. Jako gracz wiedziałem, że coś tu jest nie halo, bo wiedziałem, że ten potwór jeszcze fabularnie nie zginął. Poszedłem więc do Mistrza Gry i mu o tym powiedziałem. Żebyście widzieli jego minę…

 

I o to właśnie chodzi – kiedy widzisz, że jest coś o czym Mistrz Gry powinien wiedzieć – powiedz mu o tym

 

7. Opisy profesji

 

Teraz warto, abyś dowiedział się na czym polegają poszczególne profesje. Co to w ogóle jest profesja? To to, w czym Twoja postać jest dobra. To czym zajmuje się na co dzień i na czym zarabia. Pamiętaj, że profesja nie jest wyrocznią. Wszak nikt nie zabroni wojownikowi zarobić na handlu, czy złodziejowi iść zapolować na zwierzynę. Ale też nie bądź kupcem, który w ogóle nie handluje

 

Wypiszę te najbardziej popularne, gdyż profesji jest całe mnóstwo.

 

No to lecimy:

 

  • WOJOWNIK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dużo chyba nie trzeba o nim mówić. Wojownicy to twardzi kolesie którzy trudnią się po prostu walką. Zarobić mogą w najróżniejszy sposób, ale najbardziej popularnym jest ochrona osób lub mienia. Co śmielsi wyruszają na wyprawy co by ukatrupić jakiegoś stwora, a Ci bez skrupułów bez zadawania pytań walczą ze wszystkim, co wskaże facet który płaci. A niektórzy po prostu zaciągają się do wojska, bo to pewny pieniądz. Wojownicy się od siebie różnią, mają całą gamę stylów walki, różnie się ubierają, różne bronie preferują.

 

  • MAG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magowie to uczeni w sztuce Magii i Czarodziejstwa. Ci również się dzielą na m.in. Magów Żywiołów, Druidów, Nekromantów, Szamanów i całą masę innych. Są inteligentni i przede wszystkim bardzo mądrzy. W świecie Gothica, większość magów, to również kapłani, którzy są duchowymi przewodnikami swoich wiernych. W walce używają czarów. Jeśli mają przy sobie jakąś broń to jest ona bardzo mała, tak aby nie ograniczała ruchów, często też używają kosturów.

 

Profesja przeznaczona dla bardziej doświadczonych graczy. Maga muszą zaakceptować Mistrzowie Gry.

 

  • ŁOTRZYK, ZŁODZIEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ci kolesie to cwaniaki. Mają lepkie ręce i działają zawsze po cichu. Unikają otwartego konfliktu. Jeśli mają jakąś sprawę do załatwienia starają się załatwić ją tak, aby nikt o tym nie wiedział. Ich powiedzenie na temat wrogów brzmi „Już są martwi, ale jeszcze o tym nie wiedzą.”. Osoby te żyją na granicy prawa, a Ci słabsi z nich… nie żyją.

 

  • MEDYK, LEKARZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoby trudniące się leczeniem chorych i rannych. To do nich się udasz kiedy dopadnie Cię jakieś choróbsko, albo kiedy się zranisz. W mieście nie ma problemu, żeby ich znaleźć, ale za to na wioskach już gorzej… Znajdziesz ich też na polach większych bitew, bo przecież ktoś musi opatrywać rannych. Bardzo często również współpracują z WOJOWNIKAMI.

 

  • KUPIEC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kupcy trudnią się handlem. Z reguły handlują czym się da i wszędzie szukają okazji do korzystnego handlu. Często to właśnie oni zlecają wojownikom misje, dla pozyskania cennego towaru. Wynajmują również dla siebie nie rzadko ochronę. Można spotkać kupców stacjonarnych oraz kupców wędrownych.

 

  • RZEMIEŚLNIK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czyli kucharze, drwale, rybacy, myśliwi, kowale, stolarze, kamieniarze, płatnerze i kto tam jeszcze tylko jest. Osoby zajmujące się swoim fachem. W większości są to postacie stacjonarne.

 

Ten typ postaci wybierają osoby które chcą „poklimacić” czyli po prostu pożyć sobie spokojnie w świecie fantasy.

 

Nierzadko profesje się w jakiś sposób łączą, np. wojownik w wolnym czasie przygrywa sobie na jakimś instrumencie lub gotuje dla towarzyszy, mag, oprócz magii zna się na medycynie, a złodziej zarabia w więcej niż jeden sposób.

 

Są to najbardziej popularne profesje, ale tak jak wspomniałem – jest ich naprawdę całe mnóstwo. Możesz być KIM CHCESZ!

 

8. Przygotowanie stroju

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten temat jest tak obszerny, że wypadałoby napisać osobny poradnik pod tym tytułem…

 

Dlatego napiszę ogólnie

 

Strój to jedna z ważniejszych rzeczy odnośnie przygotowania twojej postaci.. Najważniejsza zasada ubierania się na LARPie to, że STRÓJ MUSI POKAZYWAĆ KIM JESTEŚ! Na dobrym LARPie kiedy wchodzimy do Karczmy i się rozejrzymy to myślimy „Aha, ten koleś jest wojownikiem, lepiej z nim nie zaczynać… O, ten to pewnie kapłan. O w mordę, tam siedzą strażnicy, trzeba uważać. O cholera jasna… co tu robi mag?!”. Kiedy w taki sposób myślisz, to fajne uczucie, bo nie musisz się domyślać kto kim jest. I to musi działać w dwie strony – kiedy ktoś patrzy na Ciebie pierwszy raz, to mówi „Witaj Kupcze!” lub „Oh witaj Panie! Co taka znamienita osoba robi w naszych progach?” (bo bogate szaty zobaczył).

 

„Ale ja nie mam kasy na strój z bajki…” Spokojna Twoja rozczochrana!  Na początku nikt z nas nie miał. Ale teraz Cię zaskoczę – strój wcale nie musi być drogi! Magiczne słowo dla początkującego larpowca który szuka strojów to LUMPEX. Czyli wszystkie sklepy z używaną odzieżą. Uwierz mi, za 30 polskich złotych możesz skompletować sobie naprawdę fajny strój! Może nie będziesz wyglądał jak Legolas z Władcy Pierścieni, ale za tę kasę da się skompletować coś, co będzie mówiło kim jesteś. No kwestia tylko jest taka, że musisz przeznaczyć parę godzin na szperanie po tych sklepach.

 

Jak za te parę groszy zastosować się do zasady „Strój musi pokazywać kim jesteś” ? Pamiętaj o elementach szczególnych dla danej rasy i profesji! Jesteś medykiem? Pierdyknij sobie gdzieś czerwony krzyż! Wojownik? Jak namalujesz sobie barwy wojenne niczym John Rambo to nikt się nie będzie zastanawiał kim jesteś.

 

Owszem, z czasem apetyt rośnie i chce się wyglądać jak ten Legolas… Wtedy już trzeba wyłożyć troszkę siana. Ale ja to zrobiłem dopiero na swoim… siódmym? ósmym LARPie? Bo wcześniej nie było potrzeby, moje stroje były naprawdę ok. Dopiero kiedy jechałem na największego LARPa w Polsce i grałem elfem, to stwierdziłem, że czas zainwestować.

 

No i… Pytaj, pytaj, pytaj! Nawet nie wiesz ile jest prostych myków, żeby zrobić sobie fajny ciuch, albo zakryć nowoczesne ciuchy które masz pod spodem! Sprzedam Ci teraz jeden z nich:

Larpowe czy historyczne buty są drogie… I ciężko je dostać. Co zrobić? Ubierz na larpa buty WYGODNE i możliwie jak najciemniejsze, bez jaskrawych kolorów. Weź kawał ciemnej szmaty i owiń nim sobie możliwie największą część buta i część łydki. Wszystko to zwiąż dobrze sznurkiem i TADAM! Masz buty które nikogo nie rażą po oczach  A i wyglądają klimatycznie i przyjemnie! A to tylko kawał szmaty i sznurka…

 

Takich myków jest całe mnóstwo!

 

I nie zapomnij, żeby ten strój był wygodny! Bieganie po lesie w czymś co fajnie wygląda, ale uwiera z każdej strony jest masakryczne… Przekonałem się na swoim pierwszym larpie, że zanim pojedziesz na LARPa to ubierz się w swój strój i spróbuj z kimś powalczyć, pobiegać, kucnąć itp. Sprawdź go. Bo strój nieprzetestowany w ten sposób zazwyczaj zaplącze Ci się wtedy, kiedy będziesz toczył jakąś ważną bitwę.

 

Pamiętaj też o tym, żeby był praktyczny. Żebyś miał gdzie włożyć kawał żarcia i picia na drogę, żebyś nie musiał się w niego ubierać dwie godziny (chyba, że jesteś rycerzem  ) no i żeby broń Ci się łatwo chowała i wyciągała. A właśnie! Jeśli o broń chodzi…

 

9. Przygotowanie broni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tu podobnie jak ze strojem – temat rzeka…

 

Poględzę najpierw trochę o bezpieczeństwie…

 

Bezpieczeństwo… Do niektórych to słowo nie dociera  A wiecie kiedy w końcu dociera? Kiedy przed LARPem okładamy ich, ich własną bronią. Bo właśnie w ten sposób sprawdzamy czy broń nadaje się do gry

 

Pamiętaj, będziesz tym bił drugiego człowieka. A LARP, to nie rekonstrukcja historyczna  Poważnie, pamiętaj o tym, aby część broni którą będziesz bił była na tyle miękka, aby nie zostawiała siniaków na czyimś ciele nawet przy uderzeniu z całej siły.

 

KAŻDA broń przed LARPem jest sprawdzana! Jeśli MG stwierdzi, że ta broń jest zbyt niebezpieczna to zwyczajnie nie będzie dopuszczana do gry.

 

Raz przez zbyt twardą broń i swoją głupotę podbiłem koleżance oko… To nie było fajne ani dla niej, ani dla mnie… Natalia, pozdrawiam

 

Kiedyś się zdarzyło, że ktoś historyczny miecz owinął otuliną do rur i taśmą, po którymś ciosie, na LARPie były dwie połamane kończyny.

 

Dobra, mam nadzieję, że przemówiłem do rozumów

 

Jak zrobić miecz? Nie będę wyważał otwartych drzwi i posłużę się czymś co już ktoś wcześniej napisał…

 

http://ennorath.pl/zlot-ennorath/ennorath-2014/co-warto-wiedziec/mistrz-piankowego-kowalstwa-radzi-czyli-jak-wykonac-bezpieczny-piankowy-miecz-2/przepis-loraka/

 

Sposobów jest całe mnóstwo, ale ten spodobał mi się najbardziej  Sam tak robię miecze które zdają egzaminy

 

10. Parę słów na koniec

 

Tematu larpowania w świecie fantastyki na pewno nie wyczerpałem, bo musiałbym napisać jeszcze z 50 stron. Ale to co jest powyżej na pewno wystarczy na pierwszy raz!

A teraz to, co powtarzam od zawsze:

 

Drogi przyszły graczu… NIE BÓJ SIĘ ANI NIE WSTYDŹ!!! Dużo moich znajomych wypytywało mnie o LARPy, niby chcieli przyjechać, ale ich wymówką było „A bo ja nie wiem, nie znam się, nie umiem…”. Środowisko larpowców jest bardzo otwarte na nowe osoby i zawsze chętnie pomoże Ci zacząć swoją przygodę.

 

Poza tym larpy dla wielu z nas stały się czymś, bez czego nie wyobrażamy sobie życia  Nie znam osoby, która przyszła raz na larpa i stwierdziła „E… do dupy…”. Każdy kto raz zaczął chce wracać!

 

Na pewno czytając to również pojawiły się pytania i wątpliwości. Nie ma problemu – pytaj! Odpowiemy na każde Twoje pytanie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor poradnika

Karol Arvan Hewelt

Gdyńska Grupa Miłośników Fantastyki „INSANIA”

 

Drobne poprawki

Dan Piątek

Stowarzyszenie Zapalonych Amatorów Fantastyki i RPG “SZAFIR”

 

Oryginalny poradnik dostępny jest tutaj

bottom of page